Atliekų tvarkymas
Atliekų tvarkymo procese dalyvauja praktiškai kiekvienas žmogus. Visi esame vartotojai, generuojantys įvairiausias atliekas. Tam, kad turėtume, kur jas išmesti, skirtingų rūšių atliekoms yra statomi konteineriai.
Juos ištuština atliekų surinkėjai. Surinktos antrinės žaliavos (stiklo, popieriaus ir kartono, plastiko, metalo, kombinuotos – daugiasluoksnės bei kitokios pakuotės) iškeliauja į perrūšiavimo centrus. Juose darbuotojai atsakingai atskiria vienos rūšies atliekas nuo kitų bei jas išskirsto pagal rūšis, vadinamąsias „frakcijas“.
Perdirbimui tinkamos atliekos yra vežamos į perdirbimo gamyklas, netinkamos panaudojamos energijai išgauti, o pavojingos bei tos, kurių niekaip kitaip negalima panaudoti, keliauja į sąvartynus.
Pažiūrėkime kaip tvarkomos mūsų buitinės atliekos Utenos regiono atliekų tvarkymo centre.
Pakeltos lysvės
Pakeltos lysvės gali būti pagamintos iš įvairių medžiagų. Paprastai naudojamos medinės impregnuotos ar neimpregnuotos lentos. Tokias lysves verta įsirengti ne tik dėl estetikos, bet ir dėl lengvesnės priežiūros.
Pakeltos lysvės vis labiau populiarėja tarp daržo mylėtojų dėl daugelio priežasčių. Pavasarį pakeltos lysvės greičiau įšyla, todėl verta jose auginti pavasarinį derlių: ridikėlius, salotas, krapus, ankstyvąsias morkas. Antroje vasaros pusėje vėl galima pasodinti ridikėlių, krapų, todėl rudenį jau turėsime antrą derlių. Joms turi užtekti saulės šviesos.
Pakeltos lysvės užima mažiau vietos ir leidžia dirbti patogiame aukštyje, saugant savo nugarą. Pakeltas lysves galima jungti galais ar kitaip komponuoti, kad galima būtų jas apeiti iš visų pusių. Pakeltos lysvės pripildomos derlingo dirvožemio ar komposto, todėl derlius būna gausesnis.
Tokių lysvių naudą išbandžiau. Rezultatas akivaizdus. Spalio mėnesį nuimti ridikėliai (antras derlius), o krapai dar žaliuoja.
Arvydo Veikšros nuotr.